banner73
21 Kasım 2018 Çarşamba

'Kıdem tazminatı iş barışını olumsuz etkiliyor'

'Balkanlar'da güçlü bir bölge bankası olmayı hedefliyoruz'

Halkbank Genel Müdürü Taşkesenlioğlu, gelecek dönemde Balkanlar'daki fırsatları değerlendirme ve güçlü bir bölge bankası olma hedefiyle yeni adımlar atacaklarını söyledi.

18 Ocak 2016 Pazartesi 12:38
'Balkanlar'da güçlü bir bölge bankası olmayı hedefliyoruz'

Halkbank Genel Müdürü Ali Fuat Taşkesenlioğlu, gelecek dönemde Balkanlar'daki fırsatları değerlendirme ve güçlü bir bölge bankası olma hedefiyle yeni adımlar atacaklarını belirtti.

Taşkesenlioğlu, Halkbank olarak yurt dışında etkinliklerini ve marka değerlerini artırma niyetinde olduklarını, genişleme stratejisi doğrultusunda yakın coğrafyada, sektörünün önemli aktörlerinden biri olmak amacıyla adımlar attıklarını anlattı.

Son iki yıl içerisinde Halkbank AD Skopje olarak Makedonya'nın 16 şehrinde şube sayılarının 21'den 34'e, çalışan sayısının da 260'tan 430'a yükseldiğini anımsatan Taşkesenlioğlu, bu dönemde kredilerin 90 milyon avrodan 326 milyon avroya, mevduatların ise 90 milyon avrodan 317 milyon avroya ulaştığı bilgisini paylaştı.

'Türk bankacılığının başarılı örneğini Sırbistan'a taşımayı hedefliyoruz'

Taşkesenlioğlu, bu gelişmeler sonucunda, Halkbank AD Skopje'nin 489 milyon avroluk aktif büyüklüğüyle sektörün 5. büyük bankası konumuna geldiğini vurgulayarak, şunları kaydetti: 'Geçen yıl içinde Sırbistan'da faaliyet gösteren Cacanska Banka'nın da yüzde 76,76'sını satın aldık ve bankanın adını Halkbank AD Beograd olarak değiştirdik. Bu satın almanın Sırbistan'daki Türk yatırımlarının artmasına ve piyasanın büyümesine katkıda bulunacağına inanıyor, Halkbank olarak Türkiye ile Sırbistan arasında bir köprü görevi üstlenmeyi hedefliyoruz. 

Türk iş adamlarının Sırbistan'da atacağı adımlarla ilgili bankacılık hizmetleri sunmayı ve Türk bankacılığının başarılı örneğini Sırbistan'a taşımayı hedefliyoruz. Sırbistan'da kısa vadede önceliklerimiz, ülke genelindeki şube ağımızı genişletmek ve istihdama doğrudan ve dolaylı katkıda bulunmak olacaktır. 

Bu adımların Balkanlar'da giderek artan faaliyetlerimize katkı sağlayacağını düşünüyoruz. Bu arada diğer Balkan ülkelerine de ilgimiz devam ediyor. Gelecek dönemde Balkanlar'daki fırsatları değerlendirmeyi ve Balkanlar'da güçlü bir bölge bankası olma hedefiyle yeni adımlar atmayı ve büyüme stratejimiz doğrultusunda oluşacak fırsatları değerlendiriyor olacağız.'

'17-25 Aralık darbe sürecinde bankaya vurmaya çalıştılar'

Taşkesenlioğlu, komşu ülkelerdeki bankacılık faaliyetleri hakkında da açıklamalar yaparak, İran'da bankacılık hizmetlerine devam eden tek banka olduklarına dikkati çekti. Tüm bu hizmetleri uluslararası kurallara, BM'nin belirlediği usul ve esaslara uygun yerine getirdiklerini vurgulayan Taşkesenlioğlu, 'Ambargo kurallarına aykırı hiçbir işleme aracılık etmedik ve etmeyeceğiz. Oldukça hassas çalışılıyor. '17-25 Aralık darbe sürecinde bankaya o yönüyle vurmaya çalıştılar. 

Hem BDDK hem diğer denetim otoriteleri inceledi. Usule aykırı bir işlem bulamadı. Çünkü böyle bir işlem yapılmamıştı. Aynı şekilde de devam ediyoruz. Buradaki işlem petrol ve doğalgaz paralarının bankamıza yatışı ve onların kullanmasına uluslararası yaptırım kuralları çerçevesinde aracılık etmek' yorumunu paylaştı.'Merkez Bankası faiz oranlarını koruyarak radikal bir adım atmaktan kaçındı'

Merkez Bankasının muhtemel faiz değişikliğinin sektöre etkisine de değinen Taşkesenlioğlu, Fed'den küçük artışının zaten beklendiğini, mevcut faiz oranlarını değiştirmek için Fed'in bundan sonra atacağı adımlara bakmanın daha doğru olacağını söyledi. Taşkesenlioğlu, şu görüşleri paylaştı:

'Fed'in faiz artırımından sonra piyasadaki bazı oyuncular Merkez Bankasının da faiz artırımı yapacağı tahmininde bulunuyordu ama ekonomik reformların önünü kesecek şekilde bir karar çıkmadı. Merkez Bankası bunun yerine, faiz oranlarını koruyarak radikal bir adım atmaktan kaçındı. Ayrıca bu aşamada yapılacak bir düzenlemeyi piyasa göstergelerine değil, politika faizinde yapılacak teknik bir düzeltme olarak görmek gerekir.'

Kaynak: AA

    Yorumlar

EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV