banner73
18 Ekim 2018 Perşembe

'Kıdem tazminatı iş barışını olumsuz etkiliyor'

Adana Barosu Başkanı: İdam cezası, öç alma sistemidir

Adana Barosu Başkanı Mengücek Gazi Çıtırık, idam cezasının bir öç alma sistemi olduğunu savunarak 'darbecilerle mücadele' adı altında hukuksuz uygulamaları kabul etmediklerini söyledi.

19 Temmuz 2016 Salı 12:20
Adana Barosu Başkanı: İdam cezası, öç alma sistemidir

Her koşulda darbe ve girişimlerine karşı olduklarını anlatan Adana Barosu Başkanı Mengücek Gazi Çıtırık, "Darbe dönemlerinde önce hukuk askıya alınır ve hukuksuzluk meşrulaştırılır. Darbe girişimcileri adil yargılanma ilkesi içinde kalınarak hak ettikleri cezayı almalıdırlar" dedi. 'Darbecilerle hesaplaşma' altında hukuksuzluğu kabul etmediklerini anlatan Çıtırık, "Yüksek sesle dile getirilen ve siyasilerin de açık kapı bıraktıkları idam cezasıyla ilgili konular son derece tehlikeli gelişmelerdir" diye konuştu.

İdam cezasının kabul edilemeyeceğini bildiren Çıtırık, şunları kaydetti: "İdam cezası, suçluyu ıslah eden ve onu yeniden topluma kazandırmayı sağlayabilecek bir ceza değildir. Bir öç alma sistemidir. Ülkemizde uzun yıllar uygulanmayan idam cezası, 2004'te tüm suçlar için kaldırılmıştır. Ayrıca Türkiye, idam cezasını her koşulda kaldıran Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ni onaylamış bir ülkedir. Bu gerçeklikler unutulmamalı, düşman hukuku ile değil 'düşmanıma da hukuk' anlayışı hakim kılınmalı."

 


Kaynak: Cumhuriyet.com.tr

    Yorumlar

EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV