banner73
16 Ekim 2018 Salı

'Kıdem tazminatı iş barışını olumsuz etkiliyor'

Eşcinsel görünürlük ABD’de 2’ye katlandı

ABD’de yapılan bir araştırmaya göre ‘en az bir kez eşcinsel deneyim yaşadığını’ söyleyenlerin oranı 25 yılda iki katına çıktı.

03 Haziran 2016 Cuma 06:40
Eşcinsel görünürlük ABD’de 2’ye katlandı

ABD’de 30 bin kişi üzerinde yapılan araştırmaya göre 1990’da “kendi cinsiyle en az bir defa cinsel deneyim yaşadığını belirten erkeklerin oranı” yüzde 4.5 iken 2014’te bu sayı 8.2’ye çıktı. Hem cinsiyle en az bir defa cinsel deneyim yaşadığını belirten kadınların oranı da yüzde 3.1’den, 8.7’ye çıktı. Y kuşağı olarak tabir edilen bugünün 18-29 yaş arası gençlerinde de tablo benzer bir eğilime işaret ediyor. Zira Y kuşağı erkeklerinin yüzde 7.5’i, kadınlarının da yüzde 12.2’si daha önce bir eşcinsel deneyim yaşadığını söylüyor.

Araştırmanın yazarlarından olan San Diego State Üniversitesi Psikoloji Profesörü Jean Twenge, “Bu sonucun, cinselliğe dayalı kültürel alışkanlıkların hızlı değişiminden kaynaklandığı tahmin ediliyor. Aynı zamanda Amerikan kültürünün daha bireyci olduğunu gösteriyor. Görünüşe bakılırsa geçmişteki katı sosyal tabular olmadan, Amerikan halkı arzuladıkları cinsel deneyimleri yaşamakta artık daha özgürler” dedi. ABD’de Yüksek Mahkeme, bir yıl önce eşcinsel evliliğin hukuki bir hak olduğuna hükmetmişti. Beyaz Saray “Aşk kazanır” etiketiyle paylaşımda bulunup binayı gökkuşağı renkleriyle ışıklandırmıştı.


Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
Anahtar Kelimeler: Twenge

    Yorumlar

EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV