banner73
18 Ekim 2018 Perşembe

'Kıdem tazminatı iş barışını olumsuz etkiliyor'

Fransa'daki saldırının ardından dünya ve Türkiye alarmda

Fransa'daki terör saldırısının ardından dünyada verilen alarm sonrası Türkiye de teyakkuza geçti.

16 Temmuz 2016 Cumartesi 13:00
Fransa'daki saldırının ardından dünya ve Türkiye alarmda

Nice'de yaşanan saldırı sonrası Almanya, İtalya, Belçika ve Çek Cumhuriyeti'nin ardından Türkiye'de de güvenlik önlemleri üst düzeyde artırıldı.

Fransa'daki terör saldırısının ardından alarma geçen İstanbul polisi, metro girişlerinde vatandaşları didik didik arıyor. Atatürk Havalimanı'nda da güvenlik önlemlerinin artırıldığı görüldü. Güvenlik önlemleri kapsamında metro girişlerinde bekleyen polis ekipleri vatandaşları didik didik aradı.

Ankara’da da artan güvenlik önlemleri dikkat çekti. Fransa Büyükelçiliği’ne giden ve Almanya, ABD gibi bir çok ülkenin Ankara Büyükelçilikleri’nin de bulunduğu bölgede vatandaşların çok sık kullandığı işlek cadde ve sokakları emniyet güçlerince bariyerlerle kapatıldı.

Antalya'da ise Havalimanı'nda güvenlik önlemleri en üst seviyeye çıkartıldı. Havalimanı girişinde araçlar, polis ve özel güvenlik görevlileri tarafından tek tek aranarak içeri alınıyor.

ALMANYA

Deutsche Welle Türkçe'nin haberine göre, Almanya federal polisi tarafından Potsdam kentinde yapılan açıklamada Almanya-Fransa sınırındaki kontrollerin sıkılaştırıldığı, alınan önlemlerin sınır geçiş noktaları, otobanlar ve diğer yolları kapsadığı ifade edildi. Yapılan açıklamada ayrıca havalimanı ve trenler gibi çok sayıda yolcunun bulunduğu alanlarda da güvenlik önlemlerinin arttırıldığı belirtildi. Alınan önlemler hakkında Fransız yetkilileri de bilgilendirdiklerini söyleyen Alman federal polisi, güvenlik önlemleriyle ilgili detaylı bilgi vermekten kaçındı.

İTALYA

"Kaçakların İtalya'ya doğru yöneldiği haberini aldık"

BBC Türkçe'de yer alan başka bir haberde ise Fransa'nın Nice kentinde Bastille Günü kutlamaları sırasında düzenlenen saldırının ardından İtalya-Fransa sınırında da güvenlik önlemlerini arttırma kararı alındığı bildirildi. İtalya İçişleri Bakanlığı, Fransa-İtalya sınırında yer alan 3 geçitte kontrollerin arttırıldığını açıkladı.

İki ülke arasındaki demiryolu hattında da güvenlik tedbirlerinin üst düzeye çıkarıldığı bilgisine yer verilen haberde ayrıca Nice saldırısına karıştığından şüphelenilen bir ya da birden fazla kişinin Fransa-İtalya sınırına doğru kaçtığının düşünüldüğüne dikkat çekildi. Ansa haber ajansına konuşan İtalyan bir güvenlik yetkilisi, 'Kaçakların İtalya'ya doğru yöneldiği haberini aldık. Ancak şimdilik elimizde somut veri yok' dedi.

İtalya için de terör riski konusunda 'yüksek kaygının' bulunduğunu ifade eden İtalya Savunma Bakanı Roberta Pinotti, bu tehdide karşı ciddi adımlar atıldığını söyledi. İtalya İçişleri Bakanı Angelino Alfano, Terörle Mücadele Stratejik Analiz Komitesi'ni olağanüstü toplantıya çağırırken Başbakan Matteo Renzi de istihbarat servisi yöneticileriyle bir araya geldi.

BELÇİKA VE ÇEK CUMHURİYETİ

Gelecek hafta gerçekleştirilmesi planlanan milli bayram kutlamalarının öngörüldüğü şekilde yapılacağını belirten Belçika Başbakanı Charles Michel, kutlamalar sırasında görev yapacak polis sayısını arttırdıklarını açıkladı. Michel, Belçika istihbaratının büyük araçlarla kalabalık yerlerde saldırı düzenlenmesi riskini daha önce de değerlendirdiğini belirtti.

Çek Cumhuriyeti Emniyet Müdürü Tomas Tuhy ise başkent Prag ve diğer şehirlerdeki uluslararası havalimanlarındaki güvenliğin arttırıldığını, ülkedeki kültürel etkinliklerde de daha fazla polisin görev alacağını söyledi.


Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
Anahtar Kelimeler: Tuhy

    Yorumlar

EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV