banner73
21 Ekim 2018 Pazar

'Kıdem tazminatı iş barışını olumsuz etkiliyor'

Piyasalarda 'darbe' tedirginliği: Dolarda son durum

Darbe girişimiyle, hafta sonunda serbest piyasada 3.05 lirayla kadar tırmanan dolar, yeni haftaya düşüşle başladı.

18 Temmuz 2016 Pazartesi 10:00
Piyasalarda 'darbe' tedirginliği: Dolarda son durum

Günün ilk işlemlerinde 2.96 liraya inen dolar, gelen satışların da etkisiyle 2.92 - 2.93 lira aralığına çekildi. Dolar, Cuma günü son işlemlerde 2.88 liraya kadar gerilemişti.
 
Dolardaki tırmanışa paralel olarak, hafta sonunda 3.32 liraya kadar yükselen euro da 3.23 lira düzeyine geriledi.
 
 Dövizdeki toparlanmaya karşın, gösterge 10 yıllık devlet tahvilinin bileşik faizi, Cuma günkü yüzde 9.09 düzeyinden, günün ilk işlemlerinde yüzde 9.50'yi aştı.
 
Merkez Bankası, darbe girişimi sonrası piyasalarda oluşabilecek dalgalanmalara karşı, dün yaptığı açıklamada, "finansal istikrarı korumaya yönelik ihtiyaç duyulacak tüm önlemler"in alınacağını duyurdu.

Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamada, bankalara gerekli likiditenin limitsiz olarak sağlanacağtı belirtildi. 
 
Türk lirası likidite sağlamak amacıyla, ihtiyaç duyulması halinde, bankalar tarafından limitsiz tutarda teminat döviz deposu getirilebilmesine imkân tanınacağı da belirtilen açıklamada, "Bankaların döviz deposu almak üzere de kullanabilecekleri yaklaşık 50 milyar ABD doları seviyesindeki mevcut limitleri gerektiğinde artırılabilecek ve kullanım şartlarında (teminat ve maliyet) iyileştirmeye gidilebilecektir" denildi.
 
Açıklamada ayrıca, Elektronik Fon Transfer ve Elektronik Menkul Kıymet Transfer gibi Merkez Bankası nezdindeki tüm piyasalar ve sistemlerin işlemler tamamlanıncaya kadar açık tutulacağı vurgulandı.
 
Açıklamada, "Piyasa derinliği ve fiyat oluşumları yakından takip edilecektir. Gerekli görülmesi halinde, finansal istikrarı korumaya yönelik ihtiyaç duyulacak tüm önlemler alınacaktır" denildi.


Kaynak: Cumhuriyet.com.tr

    Yorumlar

EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV