banner73
21 Kasım 2018 Çarşamba

'Kıdem tazminatı iş barışını olumsuz etkiliyor'

Türk futbolunda yeni kurallar!

Spor Toto Süper Lig 2016-2017 Turgay Şeren Sezonu öncesi Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) yeni kuralları açıkladı. Çizgi hakem kalkarken deyim yerindeyse 'kart devrimi' geldi.

19 Temmuz 2016 Salı 13:00
Türk futbolunda yeni kurallar!

Türkiye Futbol Federasyonu’nun (TFF) Riva’da yer alan idari merkezinde yapılan Spor Toto Süper Lig 2016-2017 Turgay Şeren Sezonu fikstür çekimi sonrası yeni sezon için birçok kural ve uygulamada değişiklikler yapıldı.

Turgay Şeren Sezonu’nun başlamasıyla birlikte çizgi hakemi uygulaması kalkacak, yapılan kırmızı kartlık hareket, temas olmasa dahi kırmızı kartla cezalandırılacak. Ceza alanında bariz gol şansı pozisyonunda kırmızı kart gösterimi kuralı yumuşayacak.

İŞTE YENİ KURALLAR:

1- Çizgi hakemi uygulaması 2016-2017 sezonu itibariyle olmayacak.

2- Kırmızı kartlık hareket, temas olmasa dahi kırmızı kart gösterilerek cezalandırılacak. Temas şartı aranmayacak.

3- Santra vuruşunun ileriye yapılma zorunluluğu kaldırıldı. Artık santra vuruşları geriye doğru da gerçekleştirilebilecek.

4- Ekipman değişikliği için kenara gelen oyuncular oyunun durmasını beklemeyecek. Hakemden izin alarak oyuna dönebilecek.

MAÇTAN ÖNCE KIRMIZI ÇIKABİLECEK

5- Ceza alanı içerisinde bariz gol şansı içeren faul pozisyonlarında doğrudan üçlü cezaya (penaltı, kırmızı kart, bir karşılaşmadan men) sebep olan karar hafifletilecek.

6- Penaltı atışı öncesi çizgiyi terk eden kaleci sarı kart ile cezalandırılacak. Vuruş öncesinde ceza sahasına giren oyuncular da sarı kart görecek ve penaltı tekrar edilmeyecek.

7- İlk 11’deki bir oyuncu maç başlamadan kırmızı görebilecek. Onun yerine başka bir isim kadroya dahil edilebilecek. Yedek oyuncunun kırmızı kart görmesi halinde listeye yeni oyuncu eklenmeyecek.

8- Eğer sahaya yabancı biri (oyuncu listesindekiler, yedekler, oyundan çıkanlar, kırmızı kart görenler, teknik heyet, yetkililer hariç) girer ve o sırada top da kaleye doğru gidip gol olursa ve sahaya giren kişi savunma oyuncusunu engellemez ya da topa bir müdahalede bulunmaz ise gol geçerli olacak. (hürriyet)


Kaynak: Cumhuriyet.com.tr

    Yorumlar

EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV