banner73
25 Eylül 2018 Salı

'Kıdem tazminatı iş barışını olumsuz etkiliyor'

Tutuklanan albayın eşi darbe protestosunda

Karabük'te sağlık çalışanları darbe girişimini protesto etti. Protestoda, darbe girişminin ardından tutuklanan Safranbolu 125'inci Jandarma Eğitim Alay Komutanı İstihkam Kurmay Albay Sedad Arıcan'ın eşi anestezi doktoru İlkay Arıcan da yer aldı.

18 Temmuz 2016 Pazartesi 14:20
Tutuklanan albayın eşi darbe protestosunda

Protestoda, darbe girişimiyle ilgili başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alındıktan sonra dün çıkarıldığı nöbetçi mahkemece tutuklanan Safranbolu 125'inci Jandarma Eğitim Alay Komutanı İstihkam Kurmay Albay Sedad Arıcan'ın eşi anestezi doktoru İlkay Arıcan da yer aldı.

Basın mensuplarına açıklama yapan Arıcan, protestoda yer aldığını çünkü olayın vehametinin farkında olduğunu ve olaylardan dolayı çok üzgün olduğunu söyledi.

Eşinin, kendisine Karabük Sıkı Yönetim Komutanı olduğuna ilişkin verilen görevi anlamadığını hatta şaşırdığını söyleyen İlkay Arıcan, şöyle konuştu:

"Eşim, 'Acaba İl Jandarma Komutanı yıllık izinde. Bunun için mi? Burada en kıdemli ben miyim? Ya da neden sıkı yönetim, nedir bu anlayamıyorum' dedi. Sonra kendisinden öğrendiğime göre, kendi ekibini toplamış. 'Arkadaşlar biz böyle bir şeye eşlik etmeyiz. Biz millet için, vatan için buradayız ve hiçbir manevramız olmayacak' demiş. Daha sonra sayın valimizi aramış. 'Ben millet için, vatan için, devlet için buradayım. Hiçbir hareketim olmayacaktır. Emrinizi bekliyorum' demiş. Valimiz de kendisine teşekkür etmiş ve makamına çağırmış. Karabük'te hiçbir askeri manevra olmadı. Daha sonra kendisini aradığımda ulaşamadım. Sonra sabaha karşı olayın değiştiğini öğrendim, çok üzgünüm."

'KENDİSİ DARBEYE KARŞI, DEMOKRASİYE İNANAN BİR İNSANDIR'
Alnının ak olduğunu, eşine inandığını ifade eden Arıcan, "Onun isminin neden verildiğini bilmiyorum, kendisi de bilmiyor. O yüzden çok üzgün. 2 gündür gözaltındaydı. Bana, 'Dışarıda ne oluyor?' diye soruyor, ben de 'Çok kişi ölmüş, tanklar insanların üzerine gitmiş, meclis bombalanmış' dedim. O da bunun üzerine çok üzüldü. Kendisi darbeye karşı, demokrasiye inanan bir insandır. Buna yaşadığımıza çok üzgünüz. Eşim şu anda mahkeme kararıyla tutuklu yargılanmak üzere cezaevinde. Çok üzgünüm ama yapacak bir şey yok. Bunu yapan kişiler kimlerse onlar bulunsun. Benim isteğim de eşimin masumiyetinin kanıtlanması. Eşim gözaltına alındıktan sonra evde arama yapıldı. Elektronik aletlerimiz gitti. Yeniden telefon aldım kendime. Hiçbir şey saklamadım, her şey ortadaydı. Neden simi verildi bilmiyorum, bir komplo olabilir. Öncelikle vatanımız bu kaos ortamından kurtulsun, demokrasimiz devam etsin. Eşimin kurtulmasını her şeyin düzelmesini istiyorum" dedi. Arıcan, hastanedeki mesaisine de devam edeceğini kaydetti.


Kaynak: Cumhuriyet.com.tr

    Yorumlar

EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV