banner73
21 Kasım 2018 Çarşamba

'Kıdem tazminatı iş barışını olumsuz etkiliyor'

KOBİ'lere Kamu İhalesi Desteği Geliyor!

KOBİ'lerin, yapılacak olan yeni değişikliklerle ihalelerden daha fazla pay alması planlanıyor.

06 Kasım 2014 Perşembe 17:03
KOBİ'lere Kamu İhalesi Desteği Geliyor!
 Önümüzdeki dönemde, kamu ihale mevzuatında yapılacak değişikliklerle birlikte KOBİ'lerin ihalelerden daha fazla pay alması sağlanacak. Onuncu Kalkınma Planı kapsamında yer alan 25 öncelikli dönüşüm programının 9'una ilişkin eylem planları Kalkınma Bakanlığının internet sitesinde yayımlandı.

Bu plana göre, "Kamu Alımları Yoluyla Teknoloji Geliştirme ve Yerli Üretim Programı Eylem Planı" ile kamu alımlarında Ar-Ge ve yenilik katkısının gözetilmesi, yeniliğin, yerlileştirmenin ve teknoloji transferinin teşvik edilmesi, uluslararası doğrudan yatırımların artırılması düşünülüyor.

Böylece, kamu kurumları tarafından açılan mal ve hizmet alımı ihalelerine katılım sürecinde KOBİ'lerin karşılaştıkları sorunların giderilmesine yönelik mevzuat düzenlemesi yapılacak. Bu sayede, KOBİ'lerin kamu alımlarına katılımının artırılması sağlanacak.

Kamu İhale Kanunu ve ilgili mevzuatlarda yerli üretim, yenilik ve teknoloji transferini teşvik edecek şekilde düzenleme yapılacak. 6518 sayılı Kanun ile Kamu İhale Kanunu'nda yapılan değişiklikler doğrultusunda, kamu alımları yoluyla orta-yüksek ve yüksek teknolojili sanayi sektörlerinin teşvik edilmesini ve geliştirilmesini sağlamaya yönelik gerekli düzenlemeler yapılacak. Bir diğer önemli nokta ise, teknik ve idari altyapının bu doğrultuda yapılacak olması.

Ayrıca, idareler için ihale dokümanı hazırlama ve tekliflerin değerlendirilmesi konularında eğitimler düzenlenecek.

Bu kapsamda, kamu kurumlarının alım sistemine yönelik kapasiteleri artırılacak. Böylece, kamu kurumlarının yapmış olduğu ihalelerde fiyat dışı unsurlara ve yaşam döngüsü gibi uygulamalara da yer verilmesi sağlanacak.

Kübra CANDAR

    Yorumlar

EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV