banner73
26 Mayıs 2018 Cumartesi

'Kıdem tazminatı iş barışını olumsuz etkiliyor'

Örmecilerin eleman sıkıntısı büyük !

Örme Sanayi üzerine kısa bir röportaj.

11 Temmuz 2013 Perşembe 15:29
Örmecilerin eleman sıkıntısı büyük !

Örme sanayi ile ilgili sorunları dinlemek için Doğu Sanayi Sitesi’nde Seda Tekstil sorumulusu Yusuf COŞAN Bey’in konuğu olduk. Yaptığımız röportaj esnasında Yusuf Bey ve firmasını yakından tanıma ve sektörel sorunları dinleme fırsatını bulduk.


Bize firmanızı tanıtır mısınız?

 

Seda Tekstil 2004 yılında fason kumaş imalatı yapmak amacıyla kuruldu. Satış ve pazarlamamız nadirdir işin üretim kısmıyla ilgileniriz. 7 tane makinemiz var kumaşçılara ve örmecilere fason imalatı yapıyoruz.

 

 

 

 

Uluslar arası bir üretim yapıyor musunuz?

 

Hayır. Benim direkt uluslar arası bir çalışmam yok fakat üretim yaptığım firmalar uluslar arası düzeyde çalışan ihracat yapan firmalar.

 

Orta düzeyde firmalara mı yoksa uzmanlaşmış firmalara mı imalat yapıyorsunuz ?

 

Sektöre yıllarını vermiş uzmanlaşmış isim sahibi olmuş kaliteli firmalar için imalat yapıyoruz. Uzmanlaşmış firmaların bizi tercih etmesi bizim kalitemizin göstergesi.

 

 

Kaç işçiniz var ?

 

10 işçi çalıştırıyorum.

 

Kendinize kobi der misiniz?

 

Kobi olmaya aday firmayız diyelim.

 

Örsad’a Ne zaman üye oldunuz ve Örsad’da var olan dayanışma firmanızı nasıl etkiledi?


Örsad’a geçen sene üye olduk. Makineler konusunda çıkan kitapçıklarla biraz daha sistemli hale geldi çalışmamız. Fakat şöyle bir eleştirim var. Örsad’a toplantıya katıldığımızda küçük ölçekli firmalara söz hakkı tanınmadığına bizzat ben şahit oldum. Söz hakkına sahip olan firmalar hep büyük firmalar. Sadece bu konuda bir adaletsizlik var.

 

Sektörünüzün sıkıntıları neler?

 

Şuanda sektörümüzde en büyük sorun işçi konusunda yaşanıyor. Çalıştıracak işçi bulamıyoruz. Her geçen yıl bu zorluğumuz artıyor eğer böyle giderse 10 – 15 sene sonra çalıştıracak işçi bulamayacağız. Bunun önüne geçmemiz lazım.

 

Bu soruna nasıl bir çözüm olabilir?

 

Gençleri değerlendirmemiz gerekiyor.Meslek liseleriyle anlaşmaya varıp sektöre eleman yetiştiren dalların öğrencilerine staj olanakları yaratırsak ve mezun olan kitleyi değerlendirirsek bu sorunu çözebiliriz.Bunun için de kurumsal bir çalışma lazım.

 

 

 

 

SSK’nın yaptığı düzenlemeler konusunda ne düşünüyorsunuz?

 

SSK güzel düzenlemeler yapıyor Evet.Mesela İş yeri ve İşçi güvenliği kanunları olsun.Fakat sıkıntı şudur.Bizim bunları denetletmemiz için bazı özel kişilere para ödememiz gerekiyor yanlış olan da bu.Denetletmesek suç.Denetletiyoruz da.Fakat denetlettiğimiz insanlara bir servet ödüyoruz.Bakın benim yıllık kazancımın büyük bir bölümü devlete vergi olarak gidiyor bundan da hiç gocunmam.Ama madem ki ben bu devlete vergi ödüyorum.Devletin bu gibi durumlar için bir denetim mekanizması oluşturması gerekir.


Röportaj: Selçuk ÖZCAN

    Yorumlar

EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV