banner73
21 Kasım 2018 Çarşamba

'Kıdem tazminatı iş barışını olumsuz etkiliyor'

SEKTÖR DANIŞMANI - Türkiye’de tekstil sektörü ve rakamlar

SEKTÖR DANIŞMANI - Türkiye’de tekstil sektörü ve rakamlar

19 Eylül 2013 Perşembe 16:42
SEKTÖR DANIŞMANI - Türkiye’de tekstil sektörü ve rakamlar

Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) tarafından 1995 yılında imzalanan ve 2005 sonrası tekstil ve hazır giyim ticaretinin tamamen liberalleşmesini öngören “Tekstil ve Hazır Giyim Anlaşması”nı takiben 2001 yılında Çin’in DTÖ’ye üye olarak bir anda bu anlaşmaya taraf olması, dünya tekstil ve hazır giyim ürünleri sektörlerinde yeni bir dönem başlatmıştır.

1980 yılından sonra ihracat ağırlıklı büyüme trendine giren tekstil sektörü, Türkiye’nin GSYH’sinin yüzde 10’luk kısmını karşılamaktadır. Tekstil ve hazır giyim sektörü, Türkiye’nin dış ticaret açığına olumlu katkıda bulunan sektörlerin başında gelmektedir. Türkiye’de otomotiv sektöründen sonra en çok ihracat gerçekleştirilen sektör de tekstil, hazır giyim ve deri sektörüdür.

İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri (İTKİB) verilerine göre, tekstil ve hammaddeleri sektöründe ihracat yapan firmalar, 2013 Ocak-Haziran dönemi performansını geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 6,6 artırdı. Söz konusu sektör, 4 milyar 164 milyon 247 bin dolarla Türkiye ihracatının yüzde 5,6’sını karşıladı. Sektörde en fazla ihracat 542 milyon 227 bin dolarla Rusya’ya, 418 milyon 297 bin dolarla İtalya’ya ve 213 milyon 854 bin dolarla Almanya’ya gerçekleşti.

Hazır giyim sektöründe dünyada 6. sırada ve AB ülkelerine ihracatta Çin’den sonra 2. sırada ihracat yapan ülke konumundayız. Türkiye’de hazır giyim ve tekstil sektöründe 20 bine yakın imalatçı ihracatçı firma bünyesinde kayıtlı kayıtsız 2 milyon civarında kişi istihdam edilmekte olup, bu firmaların yüzde 90’lık kısmı KOBİ firmalarından oluşmaktadır.

Sektörden gelen finansman talepleri; openend ve penye iplik üretimi için yurtiçi pamuk alımlarına yönelik finansman, yurtdışı ithalatlara yönelik akreditif ve GSM kredileri; polip iplik, akrilik iplik üretimi için pp cips ve elyaf ithalatına yönelik akreditif ve peşin ithalat fonlaması, Uzakdoğu’dan yapılan polyester iplik ithalatına yönelik akreditif ve peşin ithalat fonlaması şeklindedir. Hazır giyim sektöründen ise kumaş alımlarına yönelik finansman, ihracatçı firmalarda ise Eximbank kredileri ve akreditiflerin discount edilmesine yönelik talepler gelmektedir. Hammadde temini dışında özellikle penye iplik üretimi başta olmak üzere, pamuk ipliği, dokuma ve yuvarlak örgü imalatına yönelik yatırım kredisi talepleri, yurtdışı kaynaklı uzun vadeli ülke kredileri, leasing ve uzun vadeli murabaha kredileri ile karşılanmaktadır.

Bankamız nezdinde ağırlıklı olarak yapılan 5 veya 7 yıl vadeli ülke kredileri; İsviçre’den yapılan (Rieter) openend ve ring yatırımları ERG kredisi, Almanya’dan yapılan (Neumag) polip iplik yatırımları Hermes kredisi; Belçika’dan yapılan (Picanol) kumaş dokuma makinesi ve (Wan de Wiele) halı dokuma makinesi yatırımları OND kredisi kapsamında bankamızın garantörlüğünde finanse edilmektedir.

Bank Asya olarak tekstil sektörüne ait taleplerin tamamı için geniş bir ürün gamına sahibiz. Tekstil sektöründe faaliyet gösteren yaklaşık 2.000 adet KOBİ’ye finansman desteği sağlamış durumdayız. 2012 yılında 1 milyar TL olan KOBİ’lere desteğimiz 2013 yılının ilk 8 ayında 1,1 milyar TL’ye ulaşmıştır. Tekstil sektörü özelinde yeni finansman paketleri ile 2014 vizyonumuzda KOBİ’lere olan desteğimizi yüzde 25 oranında artırarak sektördeki payımızı yukarıya taşımak istiyoruz.

    Yorumlar

EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV