banner73
21 Kasım 2018 Çarşamba

'Kıdem tazminatı iş barışını olumsuz etkiliyor'

TÜBİTAK, Türkiye'nin ilk yerli füze yakıtını üretti

TÜBİTAK, Türkiye'nin ilk yerli füze yakıtını üretti

23 Eylül 2013 Pazartesi 13:57
TÜBİTAK, Türkiye'nin ilk yerli füze yakıtını üretti

ANKARA - TÜBİTAK, şimdiye kadar yurt dışından ithal edilen füze yakıtını yerli imkanlarla üretmeyi başardı. Füze yakıtının dünyada sadece birkaç gelişmiş ülke tarafından üretildiğini açıklayan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, stratejik bir ürün olan füze yakıtının kolay temin edilemediğini, bu sebeple yerli olarak üretilmesinin büyük önem taşıdığını vurguladı. Ergün, şu anda ön üretimi tamamlanan yakıtın seri üretimi için gerekli altyapı hazırlıklarının yapıldığını ifade ederek "TÜBİTAK Ulusal Metroloji Enstitüsü (UME) bu yeni pilot tesis için fizibilite çalışmasını tamamladı. Kurulacak olan yeni tesiste üretim kapasitesi günlük 100 litreye kadar çıkabilecek" dedi. 

Bugüne kadar; milli seyir füzesi, beton delici bomba, akıllı bomba, lazer güdümlü füze dedektörü ile füze ve güdüm kitlerinde kullanılan ısıl pillerini yerli olarak geliştirerek Türk Silahlı Kuvvetleri'nin kullanımına sunan TÜBİTAK'ın son olarak, dünyada sadece gelişmiş birkaç ülkenin üretebildiği füze yakıtını yerli imkanlarla geliştirdiği açıklandı. Füze yakıtının, TÜBİTAK UME araştırmacılarının 2 yıllık çalışması sonucu geliştirildiği ve enstitünün altyapı imkanları kullanılarak mini pilot tesiste üretilmeye başlandığı kaydedildi. Özel reaktörlerde bir dizi kimyasal reaksiyon ile üretilen füze yakıtının, uluslararası standartlara uygunluk sertifikası aldığı bildirildi. 

Bakan Ergün: "Dünyadaki en iyi füze yakıtı"
Geliştirilen füze yakıtının dünyada üretilen en iyi füze yakıtlarından birisi olduğunu açıklayan Bakan Ergün, yakıtın yüksek itme gücüne sahip olduğunu ve yeni geliştirilecek tüm turbojet motorlu füzeler için uygun olduğunu kaydetti. Bakan Ergün, bu tür stratejik ürünler sayesinde savunma sanayinde dışa bağımlılığın azaltılmasının ayrı bir önem taşıdığını vurguladı. TÜBİTAK UME'de kurulan mini füze yakıt tesisinin günlük 10 litrelik kapasiteye sahip olduğunu dile getiren Bakan Ergün, "Şu anda ön üretimi tamamlanan yakıtın seri üretimi için gerekli altyapı hazırlıkları yapıldı. TÜBİTAK UME bu yeni pilot tesis için fizibilite çalışmasını tamamladı. Kurulacak olan yeni tesiste üretim kapasitesi günlük 100 litreye kadar çıkabilecek. Böylece yakıtın litre maliyeti de düşürülmüş olacak" diye konuştu.

Hem pahalı hem temini zor
Şimdiye kadar ithal edilen füze yakıtının yurtdışından astronomik fiyatlarla temin edildiğine dikkat çeken Ergün şöyle konuştu; "Fiyattan daha da önemlisi istediğiniz an ürünün temin edilememesi. Bu ürünü belli başlı gelişmiş ülkeler üretiyor ve satıyor, doğal olarak da bu ülkeler bazı şartlar ve kısıtlar koyabiliyor. Bu nedenle füze yakıtını stratejik bir ürün olarak gördüğümüz için, biz bu ürünü yerli olarak geliştirmeyi ve üretmeyi başardık."

    Yorumlar

EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV