banner73
21 Kasım 2018 Çarşamba

'Kıdem tazminatı iş barışını olumsuz etkiliyor'

ŞİRKET TASFİYELERİNDE KOLAYLIK

Aşağıda belirtilen durumlardaki şirket ve kooperatiflerin ticaret sicil kayıtları ilgililerin bildirimi ile ticaret sicil memurluklarınca tespit edilir. Ve Kanunda belirtilen şekilde kendilerine bir ihtar yollanır. Bu ihtar ticaret sicil gazetesinde yayınlanır ve kanundaki diğer formaliteler tamamlandıktan sonra ticaret sicil kayıtları silinir.

13 Kasım 2012 Salı 18:04
ŞİRKET TASFİYELERİNDE KOLAYLIK

Yeni Türk Ticaret Kanunu2nun geçici 7. Maddesi bazı durumlarda şirket tasfiyelerine kolaylıklar getiriyor. Şöyle ki maddenin 1.fıkrasına göre;

Sermaye artışı yapmayan A.Ş. ve LTD. Şirketler

a)      24/6/1995 tarihli ve 559 sayılı Türk Ticaret Kanununun Bazı Maddelerinde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Hükmünde Kararname gereğince, sermayelerini anılan Kanun Hükmünde Kararname ile öngörülen tutarlara çıkarmamış anonim şirketler ile limited şirketler.

Fesih Durumdaki A.Ş. ve Ltd. Şirketler

Çeşitli kanuni nedenlerle fesih durumuna girmiş ancak tasfiye edilmemiş şirketlerin tasfiyesi bu kanuna göre kolaylaştırılıyor. Fesih durumuna gelmiş, kanunun ifadesine göre münfesih olan şirketlere verilecek örnek; yasal süresi içerisinde genel kurulunu yapmayan veya yönetim kurulu düştüğü halde yenisini seçmeyen A.Ş.’ler olabilir.

Kanunun ilgili bendi şöyle;

b)      Bu Kanunun yürürlük tarihinden önce veya yürürlük tarihinden itibaren iki yıl içinde münfesih olan anonim ve limited şirketler.

Dağılmış Kooperatifler

c)       Kooperatifler Kanunu hükümlerine göre herhangi bir nedenle dağılmış olan kooperatifler.

5 yıl olağan genel kurulunu yapmayan A.Ş.ve Kooperatifler

d)  Sebebi ne olursa olsun aralıksız son beş yıla ait olağan genel kurul toplantıları yapılamayan anonim şirketler ile kooperatifler.

Tasfiye Sürecindeki Firmalar

d)      Bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten önce tasfiye işlemlerine başlanılmış ancak genel kurulun toplanamaması nedeniyle ara bilançoları veya son ve kati bilançosu genel kurula tevdi edilemediği için ticaret sicilinden terkin işlemi yapılamayan şirket ve kooperatifler.

Geçici 7. Maddenin Tam Metnine ulaşmak için TIKLAYINIZ.


    Yorumlar

EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV